Święta to czas radości i spotkań rodzinnych, podczas których nie brakuje tradycyjnych potraw. Niestety większość z nich jest dosyć kaloryczna i ciężkostrawna. Zjedzenie zupy grzybowej albo barszczu z uszkami, pierogów i wigilijnej kapusty może skutkować wzdęciami, zgagą, bólem brzucha czy niestrawnością. Jak można poradzić sobie z tymi problemami? Skorzystaj z poniższych wskazówek.

Reklama

1. Zaparz zioła na trawienie

Zioła od wieków są wykorzystywane do łagodzenia dolegliwości żołądkowych związanych m.in. z trawieniem. Najpopularniejsze rośliny o dobroczynnym działaniu na układ pokarmowy to mięta pieprzowa, koperek, rumianek i melisa. Zioła wystarczy zalać wrzątkiem i wypić. Jeżeli po świątecznym biesiadowaniu poczujesz ciężar na żołądku, powyższe napary mogą przynieść ci ukojenie. Jeżeli nie lubisz smaku mięty albo melisy, postaw na herbatki ziołowe np. z nutką cytrusów, które wspomogą pracę przewodu pokarmowego i złagodzą ewentualne dolegliwości.

Reklama
Reklama

2. Plastry imbiru i migdały na zgagę

Bardzo często po zjedzeniu niektórych produktów w nadmiernej ilości może pojawić się zgaga. To inaczej cofanie się treści pokarmowej i kwasu solnego z żołądka do przełyku. Zgaga powoduje nieprzyjemne uczucie pieczenia. Potęgują ją np. wysoko przetworzone produkty z dużą zawartością sztucznych barwników i konserwantów. Aby poradzić sobie z tym problemem przy świątecznym stole, sięgnij po imbir. Przygotuj napar ze startym korzeniem imbiru albo po prostu possij ukrojony plasterek tej rośliny. Innym sposobem jest zjedzenie kilku migdałów (najlepiej bez skórki). Przy okazji pozbędziesz się mdłości, które pojawiają się przy problemach z żołądkiem.

3. Odpowiednie nawodnienie

Picie dużej ilości wody to klucz do zdrowego trawienia. Woda pomaga w rozkładzie pokarmu, ułatwia jego przemieszczanie się przez układ trawienny i wspomaga eliminację toksyn. Pamiętaj, aby w święta unikać napojów gazowanych, które mogą zwiększać uczucie pełności w żołądku, powodować wzdęcia i gazy. Drażniąco na żołądek może działać także alkohol, dlatego nie należy przesadzać z jego ilością.

4. Jedz z umiarem i postaw na probiotyki

W święta nie przesadzaj z jedzeniem. Ogranicz ilość spożywanych porcji i skup się na tym, co naprawdę lubisz. Wybierając świadomie, zminimalizujesz ryzyko przejedzenia. Kilka dni przed planowaną ucztą warto też zadbać o kondycję jelit. Aby wspomóc dobroczynne bakterie odpowiedzialne za trawienie, możesz sięgnąć po probiotyki. Jedz więcej jogurtów naturalnych i kiszonek, które przywrócą równowagę mikroflorze jelitowej.

4. W święta nie zapominaj o ruchu

Po obfitym posiłku warto wyjść na świeże powietrze. Umiarkowana aktywność fizyczna pomoże w przyspieszeniu procesu trawienia i redukcji uczucia ciężkości po jedzeniu. Zamiast spędzać cały dzień przy suto zastawionym stole, zaplanuj rodzinny spacer, który wszystkim dobrze zrobi.