Woda kokosowa: Co to jest?

Orzechy kokosowe, czyli owoce palmy, od dawna doceniane są za szereg swoich prozdrowotnych właściwości. Sok z orzechów kokosowych – nazywany wodą kokosową – stanowi w rzeczywistości ich bielmo jądrowe. Występuje najczęściej w postaci przezroczystego płynu. Wodę kokosową pozyskuje się z nie do końca jeszcze dojrzałych, zielonych owoców kokosa – zazwyczaj 5-7 miesięcznych. Woda z młodszych orzechów kokosowych jest gorzka, natomiast ze starszych – jest jej zdecydowanie mniej, ponieważ owoce te mają już więcej miąższu niż wody.

Wody kokosowej nie należy mylić z mleczkiem kokosowym. To bowiem powstaje w wyniku zalania gorącą wodą miąższu bardziej dojrzałych owoców i ma postać białego płynu. Zawiera też – w przeciwieństwie do wody kokosowej – tłuszcze.

Reklama
Reklama

Jakie właściwości ma woda kokosowa?

Woda kokosowa jest naturalnym, orzeźwiającym napojem, a swoim składem przypomina osocze człowieka. Dzięki temu jest bardzo dobrze wchłaniana i wykorzystywana przez organizm. Składniki odżywcze zawarte w wodzie kokosowej są tak zbilansowane, że właściwie wspierają funkcjonowanie naszego organizmu. Jedną z podstawowych zalet wody kokosowej jest fakt, że doskonale nawadnia. Z tego względu jest doceniana zwłaszcza przez sportowców oraz osoby prowadzące aktywny tryb życia i bywa nazywana egzotycznym izotonikiem.

Właściwości nawadniające to jednak tylko jedna z wielu jej zalet. Woda koksowa jest źródłem witamin (w tym m.in. witaminy C i witamin z grupy B) oraz minerałów (m.in. potasu, wapnia, magnezu, sodu). Zawiera w sobie również dużo błonnika pokarmowego.

Picie wody kokosowej wspomaga nasze zdrowie. Wspiera ona układ krążenia oraz układ pokarmowy. Jej picie może pomóc w trakcie odchudzania. Napój ten – ze względu na swoje właściwości antywirusowe – wspomaga również odporność i regenerację organizmu po chorobie. Woda kokosowa wykazuje właściwości przeciwzapalne i antyoksydacyjne. Dzięki temu pomaga w zwalczaniu szkodliwych dla naszego organizmu wolnych rodników oraz spowalnia procesy starzenia się komórek.

Woda kokosowa dzięki temu, że nawadnia nasz organizm, pomaga zadbać o naszą skórę i włosy. Ma właściwości odmładzające. Dzięki niej cera zyskuje zdrowy wygląd – jest jędrna, elastyczna i gładsza, natomiast włosy stają się mocniejsze i pełne blasku. Z tego powodu woda ta wykorzystywana jest jako składnik kosmetyków do pielęgnacji skóry i włosów.

Gdzie kupić wodę kokosową i jak jej używać?

W krajach tropikalnych, w których rosną palmy kokosowe, woda kokosowa dostępna jest w wersji świeżej – prosto z kokosa. Jednak w związku z tym, że woda kokosowa cieszy się coraz większym zainteresowaniem na całym świecie, jest sprzedawana również w butelkach i puszkach. W takiej postaci możemy kupić ją też w naszym kraju. Jest coraz częściej dostępna, przede wszystkim w większych sieciach handlowych.

Przed zakupem warto uważnie przyglądać się etykietom i wybierać te produkty, które zawierają w swoim składzie jedynie 100 proc. wody kokosowej i pozbawione są dzięki temu niezdrowych dodatków w postaci cukrów czy konserwantów. Zaleca się picie szklanki wody kokosowej dziennie. Nie jest ona jednak polecana kobietom w pierwszym trymestrze ciąży. Ostrożność podczas picia tego napoju powinny zachować również osoby z nietolerancjami pokarmowymi i alergiami.

Wodę kokosową można pić bez żadnych dodatków jako nawadniający napój. Można także przygotować na jej bazie zdrowe i smaczne owocowe koktajle, sorbety i lemoniady.